Jaro 2016 v Měšickém parku
Jaro se už vrátilo i do Měšického parku a přímo láká k procházce. V trávníku před zámkem začaly kvést sedmikrásky (Bellis perrenis) a nově vysázené krokusy (Crocus vernus) . Kvést začínají i další dřeviny a byliny. Z bylin je to Sasanka hajní (Anemone nemorosa) , která patří mezi první posly jara. Čerstvě utržená rostlina je jedovatá. V lidovém léčitelství se používala proti revmatismu, k léčení puchýřů a kožních nemocí. Pro nebezpečné vedlejší účinky se již nepoužívá. Její příbuznou je Sasanka pryskyřníkovitá (Anemone ranunculoides), která má podobné účinky. Její plody jsou potravou především pro mravence.
K dřevinám kvetoucím na jaře patří Dřín obecný (Cornus mas) , keř nebo strom dorůstající výšky až 7 metrů. Kvete žlutě, ještě před rašením listů. Plodem jsou 1-3 cm velké, ve zralosti červené, jedlé peckovice. Plody se nazývají dřínky, mají sladkokyselou chuť a velký obsah vitaminu C. Na Slovensku se z nich vyrábí alkoholický nápoj Drienkovica. Ze semen lze upražit i náhražku kávy.
Dále můžete potkat kvetoucí Mahonii cesmínolistou (Mahonia aquifolium) , stálezelený nízký keř. Plodem je modrá, lehce ojíněná bobule. Má vysoký obsah vitaminu C a užívala se k léčbě kurdějí. Dalším využitím je dobarvování vín a okyselení kompotů. Plody mají velký význam pro ptactvo v zimním období.
Pozornějšímu pozorovateli neujdou kvetoucí habry (Carpinus betulus), lísky (Corylus avellana), Vrba jíva (Salix caprea), zlatice (Forsythia x intermedia), vilíny (Hamamelis).
Při jarní procházce parkem si také můžete všimnout nových cedulek u přibližně 20 vybraných stromů. Na cedulce se dozvíte, jaký je jejich český a latinský název. Uvidíme, jak se tato novinka ujme.
Přejeme vám krásné procházky rozkvetlým parkem.