Odborné dotazy
+420 602 124 508
Objednávka termínů
+ 420 774 029 019

Vertikutace

Je další operací při mechanickém ošetřování trávníkových ploch. Je to vertikální prořezávání (z angl. vertical cutting) trávníku. Používají se speciální stroje - vertikutátory. Ty mohou být elektrické (vhodné na menší plochy) nebo motorové (vhodné na větší plochy). Na malých plochách lze použít tzv. vertikutační hrábě. Ošetření se provádí v pásech, ve dvou na sebe kolmých směrech, tzv. do kříže. Nože pracovního ústrojí by měly do trávníku zasahovat jen minimálně (3-5 mm), aby nepoškodily odnožovací uzlinu trav. Zásah je vhodné provádět na přiměřeně suchém porostu. Při nadměrné vlhkosti porostu jsou rostlinky vytrhávány, za velkého sucha se práší.

Cílem vertikutace je odstranění odumřelých výhonků, listů a výběžků, které se nestačí v trávníku přirozeně rozložit. Ty tvoří vrstvu plsti, která brání odnožování trav, pronikání živin, vody a vzduchu do půdy a zvyšuje riziko napadení trávníku chorobami. Při této operaci jsou rovněž poškozeny širokolisté plevele a mechy, které nejsou běžným sekáním zasaženy a postupně jsou z trávníku vytlačeny.

Vertikutaci  provádíme dle potřeby. Nejčastěji jsou doporučovány dva zásahy za vegetaci. U zatěžovaných a sportovních ploch i několikrát za vegetaci. Při ošetření koncem léta je porost provzdušněn a sníženo riziko napadení houbovými chorobami. Při jarním ošetření je odstraněna stařina a podpořeno obrůstání trávníku po zimě. Po vertikutaci je vhodné stařinu vyhrabat nebo vysbírat sekačkou.

Dále je vhodné trávník přihnojit, holá místa dosít travní směsí a zalít. 

 

Co už je realizováno?

Naše reference

Pokládka trávníku
Pokládka trávníku
Bosá stezka Měšice
Bosá stezka Měšice
Park Měšice
Park Měšice
Zahrada u domu
Zahrada u domu
Realizovali jsme přes stovky zahrad a máme řadu spokojených klientů.
Zákaznická linka
+420 774 029 019
Všechny realizace