Odborné dotazy
+420 602 124 508
Objednávka termínů
+ 420 774 029 019

Zazimování keřů a růží

Zima nám klepe na dveře a tak je a¨zapotřebí připravit i zahrádky na zimní období. Dnes vám pomůžeme se zazimováním keřů a růží. Jak tedy správně zazimovat keře a růže?

 

Keře

Ochranu před mrazy vyžadují mladé rostliny do 3 let od výsadby, choulostivé a většina stálezelený keřů. Stálezelené keře je třeba před příchodem mrazů pořádně zalít. Ke kořenovému krčku přihrneme kompost, mulčovací kůru nebo listí, které zajistíme proti odfoukání. U vřesovištních rostlin lze použít rašelinu. Určitá vrstva těchto materiálů chrání zem před promrznutím a výparem vody. Promrzlá zem nepropouští vodu a kořenový systém schne. Korunu je možné zasypat listím, přikrýt chvojím, obalit rohoží nebo zelenou stínovkou. Koruna je pak chráněna, jak před mrazem tak i před prudkým sluncem, které by mohlo rostlinu přes den ohřívat, popřípadě spálit. Je však třeba dát si pozor, na to jaké listí použijeme. Na listech mohou přežívat původci chorob nebo škůdci, kterým vytvoříme dobré podmínky pro přezimování. Vhodné je i zajištění pozemku před vniknutím zvěře nebo zajistit jednotlivé rostliny proti okusu. Zajištění  může být mechanické ( pletiva ) nebo chemické (speciální repelenty).

 

Růže

Růže bychom měli zazimovat už s příchodem chladným dní, nejpozději na konci listopadu.

U všech druhů růží před zazimováním odstraníme, všechny odkvetlé části a šípky, dále polámané, napadené a slabé výhony. Ostatní výhony zakrátíme asi o 1/3 délky. K ostříhaným rostlinám přihrneme asi 20 cm kompostu, zeminy nebo mulčovací kůry. Tím chráníme kořeny před namrznutím. Růže můžeme také zakrýt chvojím kvůli lepší tepelné izolaci.

U mladých stromkových růží je možné ohnout kmínek a korunku zasypat kompostem. U starších kmínků se to nedoporučuje kvůli nebezpečí zlomení. Korunku je možné také zabalit do juty nebo papírového pytle a kmínek obalit jutou nebo pěnovou izolací na potrubí. Vhodné je pak rostlinu vyvázat ke kůlu, aby se při náporech větru nezlomila nebo nevyvrátila.  Nedoporučuje se používat folie ani černá netkaná textilie. Ve folii by se rostlina zapařila a textilie by se za slunečných dnů mohla přehřívat.

 

Co už je realizováno?

Naše reference

Pokládka trávníku
Pokládka trávníku
Bosá stezka Měšice
Bosá stezka Měšice
Park Měšice
Park Měšice
Zahrada u domu
Zahrada u domu
Realizovali jsme přes stovky zahrad a máme řadu spokojených klientů.
Zákaznická linka
+420 774 029 019
Všechny realizace